Krycie dachów na podwójny rąbek stojący
Dachy pokryte miedzią w technologi podwójnego rąbka stojącego w karo i łuskę
Blacha miedziana charakteryzuje się najdłuższą żywotnością oraz elastycznością przy obrabianiu, nadaje się praktycznie na każdy rodzaj skośnego dachu. Dachy kryte miedzią pięknie wyglądają przez długie lata, są szczelne i trwałe, a także mają dużą rozszerzalność cieplną. Ważne w wykonawstwie jest aby przygotować odpowiednio podłoże wentylowane odseparowane od podłoża oraz odpowiednią dylatację, precyzyjne felcowanie przy kominach korytach itd. Montować można ją na kilka sposobów w łuskę w karo oraz na podwójny rąbek stojący. Blachy stosowane na dachy i okładziny ścienne mają grubość 0,5-1,0 mm.
Dachy pokryte tytan cynkiem w technologi podwójnego rąbka stojącego w karo i łuskę
Blacha tytanowo cynkowa cechuje się długą żywotnością ma również wszechstronne zastosowanie od dachów półokrągłych po skomplikowane zabudowy dachowe kopuły i dachy wielko-powierzchniowe oraz elewacje. W obrabianiu wymaga bardzo dużej precyzji ważne aby temperatura była dodatnia minimum 10 stopni. Dach w tej technologii wymaga przygotowania podłoża wentylowanego oraz odpowiedniego zamocowania spinek stałych oraz ruchomych wraz z wykonaniem dylatacji. Można ją układać na kilka sposobów. Blacha cynkowo-tytanowa jest bardzo odporna na korozję. Jej trwałość szacuje się na 80 - 120 lat. Podobnie jak miedź pokrywa się patyną - nalotem, który sam jest produktem korozji, ale trwale chroni przed jej postępem. Jedyny minus to mała gama dostępnych kolorów.
Dachy pokryte aluminium w technologi podwójnego rąbka stojącego
Blacha aluminiowa to również wszechstronne zastosowanie do praktycznie wszystkich rodzajów dachów skośnych. Oraz elewacji pionowej ma niewielki ciężar, 14 standardowych kolorów dostępnych od ręki. Pokrycie aluminiowe to oszczędność, prosty i bezproblemowy montaż także przy ujemnych temperaturach powietrza, niskie koszty konserwacji. Blachy aluminiowe charakteryzują się również bardzo dużą rozszerzalnością liniową i trzeba to uwzględnić na połaciach o długości przekraczającej 7 m. Wykonuje się z nich głównie pokrycia płaskie (na pełnym deskowaniu). Ich trwałość nie przekracza 50 lat, za to są najlżejszym rodzajem pokryć blaszanych
(1,7-3 kg/m²). Poza tym stanowią rdzeń wielu blach wytłaczanych, czyli blacho-dachówek.
Dachy pokryte blachą płaską powlekaną oraz ocynkowaną w technologi podwójnego rąbka stojącego
Blacha płaska to popularny materiał dekarski niezbędny do obróbki trudnych miejsc na każdym dachu. Pokrycie tego typu metodą na podwójny rąbek daje szczelność identyczną jak pozostałe poszycia. Blacha płaska umożliwia krycie zarówno dachów płaskich - można ją stosować na powierzchni o minimalnym spadku 3-5° jak i połaci o dużym kącie nachylenia. Ze względu na łatwość formowania sprawdza się ona także przy kryciu dachów krzywoliniowych. Szacuje się, że blachy powlekane cechuje znacznie dłuższa trwałość w porównaniu z blachami ocynkowanymi lub pokrytymi alucynkiem. Trwałość niektórych modeli wynosi nawet 40-50 lat a przez pierwsze 15-30 lat użytkowania nie jest wymagana konserwacja.